Na skróty: prosty szlak typu pętla (17km, ok 4,5h) z punktem widokowym na Tatry Zachodnie. Można wybrać się z psem i polatać dronem. Możliwość kilkuwariantowej pętli rowerowej









Najważniejsze informacje
Magura Witowska (1232 m npm) to szczyt Orawicko-Witowskich Wierchów, opisywanych jako Pogórza PrzedTatrzańskie. Jest to wierzchołek graniczny, przez który przebiega granica polsko-słowacka. Zarazem Najwyższy szczyt tej części Pogórza, a z ciekawostek warto dodać, iż przebiega tu również Wielki Europejski Dział Wodny pomiędzy zlewiskami Morza Czarnego i Bałtyku. Od południowej strony szczyt jest praktycznie nie zalesiony – więc mamy tutaj przepiękną panoramę na Tatry. Magura nie leży jeszcze ani na terenie TPN, ani TANAP więc nie dotyczą nas tutaj ograniczenia związane z parkami narodowymi. Tak więc, psy i drony mile widziane!
Na szczycie znajduje się otwarta wiata, więc od biedy można zabiwakować, lecz często wieje tu wiatr. Blisko do źródła drewna.


Dojazd, parkowanie
Obojętnie który wariant trasy wybierzecie, oraz w jakim kierunku pójdziecie, najbliżej na szlak będziecie mieć z drogi 958 biegnącej przez Witów i Chochołów. Ja namawiam Was do zrobienia pętli. Przy drodze ciężko się parkuje, ale samochód można sobie zostawić w tym miejscu: link
Przy dojeździe busem możecie wysiąść na przystanku Witów Wspólnota Leśna, jeżeli chcecie robić pętelkę “od końca”, lub Witów – jeżeli od początku. Jeżeli pozostawicie sobie auto w miejscu przeze mnie wskazanym, to najlepiej do Witowa podjechać sobie właśnie busem. Wtedy pętlę skończycie przy aucie. Na poniższej mapce, miejsce parkowania auta, do którego link znajdziesz w sekcji poniżej znajduje się pod cyfrą 4. Wejście na “szlak” znajduje się tam gdzie na mapce pisze koniec. Czerwonymi strzałkami zaznaczyłem drogi polne, którymi możesz sobie pętlę dodatkowo skrócić. Wtedy odpada całkowicie konieczność przemieszczania się busem.

Pozostałe informacje
Podróżując od strony Zakopanego, wejście na proponowaną przeze mnie pętlę znajdziesz w pierwszej ulicy w lewo, za Zgromadzeniem Córek Bożek Miłości: link
Jest to szutrowa droga, która pnie się coraz wyżej poprzez Podhalańskie łąki.
Dlaczego warto wybrać się na ten szlak? Dla widoków. Na wstępie opisałem, że ze szczytu mamy przepiękny widok na Tatry Zachodnie – i to jest najprawdziwsza prawda. Ale oprócz tego mamy tutaj rozległe Podhalańskie pola i łąki na których pasą się owce, krowy czy inne gospodarskie zwierzęta. Łąki te są niezwykle malownicze – wczesnym rankiem, późnym popołudniem czy jesienią. Wiosną – wszędzie tutaj kwitną krokusy. Szlak polecam szczególnie miłośnikom podhalańskich plenerów. Bez problemu możesz się tutaj także wybrać z psem, ale raczej bezwzględnie trzymaj go na smyczy i uważaj – spotkasz tu psy pasterskie, które raczej biegają luzem. Bez problemu polatasz tutaj dronem – to jeszcze tereny rolne, nie park narodowy. Sam szczyt, jak i znajdująca się na nim wiata, aż proszą się o nocleg. Z tym że pamiętaj, o niedźwiedziach – tereny Tatr Zachodnich i im przyległych to ich królestwo. Sama wiata nie ma ścian więc nie ochroni Cię w nocy przed wiatrem, za to jest dużo miejsca na namiot. Drewno także nie będzie problemem. Proponowana przeze mnie pętla czasowo wychodzi ok 4,5h lecz możesz ją sobie dowolnie skrócić lub wydłużyć korzystając z licznych tutaj polnych dróg.

Magura Witowska rowerem
I oto opcja którą z całego serca rekomenduję. Oczywiście możesz również przemierzyć proponowaną trasę pieszo – gwarantuję, że widokami się nie zawiedziesz. Pętla w opcji rowerowej liczy sobie 20,5km. Czasu nie podaję, ten orientacyjny widoczny na poniższej grafice, jest pieszy. Proponowana trasa: link

Na pętlę proponuję wystartować z Chochołowa. Przed remizą znajduje się dosyć duży (na ponad 10 aut), darmowy parking z toaletą: link.
Z parkingu udajemy się na zachód, w kierunku przejścia granicznego ze Słowacją, ale zaraz po wjechaniu na pierwszą górkę odbijamy w pierwszą polną drogę w lewo i dojeżdżamy do pierwszego punktu widokowego na Krowiarkach. Z Krowiarek szukamy ścieżki znowu w kierunku granicy i tutaj po obu jej stronach mamy polną drogę – zarówno po Polskiej jak i Słowackiej stronie. Dojedziemy nimi aż do samej Magurki – dlatego co jakiś czas polecam zamianę stron – tak aby jechać trochę po Polskiej jak i Słowackiej stronie – widoki są obłędne.



Wiejskie klimaty i polne drogi będą Ci towarzyszyć przez ok 6km, a widok ten będzie dodatkowo okraszony przepiękną panoramą Tatr. Za Tobą zobaczysz rozległy widok na Babią górę i Jezioro Orawskie. Przejedziesz także przez przepiękne Podhalańskie hale: Skoroszówkę i Machajakówkę, na których zachowały się liczne szopy i szałasy.

Od Skoroszówki aż do samej Magury Witowskiej czeka Cię najtrudniejszy odcinek – podjazd, nierówną leśną drogą. Po deszczu jest tutaj pełno kałuży, a ostatnio wiatr powalił wiele drzew. Gwarantuję za to, że widok na szczycie wynagrodzi Ci wszelkie trudny. Zjazd do Witowa nie będzie trudny, w połowie drogi w dół pojawiają się już pierwsze ludzkie zabudowania – a co za tym idzie lepsza droga. Do miejsca startu najszybciej dostaniesz się jadąc wzdłuż drogi krajowej 958 z powrotem do Chochołowa.
Serdecznie zapraszam na ten szlak!


w tym miejscu polatasz dronem

fajna propozycja na spacer z psem

w miejscu znajduje się wiata lub inne schronienie przed deszczem/śniegiem

opisywane miejsce znajduje się w Polsce

dobre miejsce na biwak

miejsce na dobry kadr

z tego miejsca masz warunki aby obejrzeć wschód słońca

super miejsce na wycieczkę rowerową

z tego miejsca masz warunki aby obejrzeć z zachód słońca
tatry, pieniny, łatwe szlaki w tatrach, miejsca widokowe w tatrach, szlaki z widokiem na Tatry, łapszanka, przełęcz nas łapszanką, kacwin, jurgów, szlaki z psem w tatrach, gdzie latać dronem, dron w tatrach, szlaki rowerowe, miejsce z widokiem na tatry, punkt widokowy na tatry, słowacja, szlaki na słowacji, huśtawka, huśtawka w górach, górskie huśtawk, chochołów, tatry zachodnie, punkt widokowy, punkt widokowy na tatry, widok na tatry, Magura Witowska, Witów, szlaki blisko chochołowa